Lopersvriendelijke plannen nu in uitvoering

Lopersvriendelijke plannen nu in uitvoering

29 oktober 2026 - Derk van der Laan

Steeds meer steden en dorpen helpen wandelaars vooruit. Plannen van gemeenten worden sneller uitgevoerd. Ik zag het op het Nationaal Voetgangerscongres. Dat gebeurt vooral dankzij vasthoudende voortrekkers. Zij zeggen: “Je moet aanstekelijk enthousiasme verspreiden, meeliften met grotere projecten en ook zelf een pot geld hebben”.     

Sluipschutter_20261001_085409_NVC_BB_7173 © ProMedia Nationaal Voetgangerscongres.jpg

Nationaal Voetgangerscongres © ProMedia Nationaal Voetgangerscongres

Hoe doe je dat, zorgen dat lopers beter af zijn? Voor het negende jaar op rij kwamen vele professionals naar het congres, deze keer op 1 oktober 2026 in Eindhoven. Met een recordaantal sessies en ‘walkshops’, om al lopend ervaringen uit te wisselen. Tijdens het panelgesprek vertelden voortrekkers hoe het hen lukt papieren plannen om te toveren in verbeteringen op straat. 

Meeliften, slim coördineren

Birgit Cannegieter, coördinator Voetgangersaanpak in Utrecht, zei dat vasthoudend zijn heel belangrijk is. Haar advies: wanneer iemand stelt “Dat kan niet”, vraag dan altijd door waarom en kom daarop terug tot iets wel kan. Of keer soms een manier van werken om: ga met een fraai ontwerp direct langs bij de afdeling beheer en vraag of deze oplossing goed te onderhouden is in de loop van de tijd. En tegen welke kosten. Een eigen geldpot is ook belangrijk, het geeft status. 

Stijn Altena, beleidsmedewerker Mobiliteit, gemeente Nijmegen: “Je kijkt goed wat speelt en waar jij op kunt inspelen. We haken aan bij andere projecten, zoals een wijkaanpak. Zo krijgt Neerbosch-Noord, een typisch naoorlogse wijk, nieuwe openbare ruimte. Daar liggen kansen voor voetgangersruimte. We namen het College van B&W mee de wijk in om te laten zien hoe we betere publieke ruimte kunnen maken tegelijk met sloop-nieuwbouw van woningen. Dat was heel gaaf. Begin met een plan en zoek samenwerking. Geen lang beleidsstuk maken maar een Uitvoeringsagenda met een horizon die te overzien is, drie jaren”.

Voetgangersvriendelijk

Naast meer jonge gemotiveerde medewerkers bij overheden en adviesbureaus zie ik gelukkig ook een toenemend aantal actieve vrijwilligers voor de belangenbehartiging. Genoeg te doen voor hen. Want onbesuisd fietsen over voetgangersruimtes neemt fors toe en vaker staan auto`s, die steeds breder worden, deels op de stoep. Aan de ene kant krijgen lopers meer ruimte, anderzijds nemen belemmeringen toe.

Pieter Hoexum, schrijver van ‘Kleine filosofie van het ommetje’: “Het was mooi om te zien hoeveel mensen er professioneel, maar vooral ook enthousiast, bezig zijn om Nederland meer voetgangersvriendelijk te maken. Ik heb nieuwe mede-enthousiastelingen voor het lopen leren kennen. Bij de borrel raakte ik in gesprek over de vraag of de komende jaren een doorbraak is te verwachten op gebied van voetgangersvriendelijkheid. Tot mijn eigen verbazing zei ik volmondig ja!“

Het is mensenwerk   

Leren van voortrekkers, hun vaardigheden overnemen en zo zorgen voor betere loopvoorzieningen. Dit optimisme onder een toenemend aantal professionals geeft energie. Nu nog een veel breder besef van urgentie, want help; de helft van de bevolking heeft overgewicht. Zo wordt Nederland écht een loopland.

Blijf op de hoogte!

Eens per maand stuurt Wandelnet de nieuwsbrief uit. Daarin vind je leuke wandelroutes, nieuws en actualiteiten over wandelen. Schrijf je in en ontvang de nieuwsbrief maandelijks!

Inschrijven

Help jij mee?

Wandelpaden zijn kwetsbaar. Dat merk je vaak niet als je een mooie wandelroute loopt, maar door spoor, wegen en bebouwing kunnen wandelroutes zomaar verdwijnen of saai en onaantrekkelijk worden. Help je mee om wandelroutes te beschermen en te onderhouden?