Drie keer wandelen langs water in Hart van Limburg

Drie keer wandelen langs water in Hart van Limburg

18 september 2026 - Marleen Lekkerkerk

Hart van Limburg beslaat globaal het gebied tussen Weert in het westen, Beesel in het noorden, tot waar Limburg ten zuiden van Roermond op zijn smalst wordt. Misschien is dat niet het eerste deel van ons land waar je aan denkt om langs water te gaan wandelen. Maar dat is onterecht; er is meer water dan je denkt. We brengen hier een route die deel uitmaakt van de zes ‘Premium Wandelroutes Water Wandel Wereld’ onder de aandacht plus een OV-stapper en een Streekpad.

Premium Wandelroute Rode Beek - Roer - Foto Hart van Limburg

Premium Wandelroute Rode Beek - Roer © Hart van Limburg  

Premium Wandelroute Rode Beek

Deze rondwandeling van bijna 10 km kun je starten in bijvoorbeeld Herkenbosch of Vlodrop (parkeerruimte aanwezig en met OV bereikbaar). Wanneer je start in Herkenbosch loop je via Kasteel Daelenbroeck naar de route. Als je met de klok mee loopt, kom je vervolgens in de Turfkoelen. Dit is een moerassig natuurgebied ontstaan door turfwinning, gelegen in een oude Roerarm. De vennen zijn belangrijk als leefgebied voor libellen. De Bosbeek stroomt door het gebied naar de Roer. Net over de grens in Duitsland bereik je de Rode Beek, die zijn naam te danken heeft aan de roodbruine kleur, veroorzaakt door het hoge ijzergehalte. Langs de beek staat de Gitstappermolen, een watermolen met een landwinkel waar je streekproducten kunt kopen. De beek mondt uit in de Effelder Waldsee, ontstaan door grindwinning en tegenwoordig voorzien van dagstrand en camping. Vervolgens loop je langs de Roer terug naar het startpunt. 

De Gitstappermolen © Hart van Limburg

Bekijk wandelroute Rode Beek

Langs de Swalm vanuit Duitsland naar Swalmen

De tweede dag van OV-stapper Meinweg komt vanuit Brüggen in Duitsland weer richting Nederland en volgt daarbij grotendeels het riviertje de Swalm, of Schwalm zoals de Duitsers schrijven. In Duitsland is deze echter over grote delen gekanaliseerd en dus rechtgetrokken, terwijl in Nederland het watertje haar kronkelende loop heeft mogen behouden. De Schwalm loopt langs een aantal plassen die ontstaan zijn door grindwinning en tegenwoordig recreatief zijn ingericht. De paden zijn geliefd bij wandelaars en natuurliefhebbers. De route wijkt dan even van de Schwalm af om door de Elmpter Schwalmbruch te gaan, waar je ook de uitkijktoren kunt beklimmen. Je gaat weer richting Schwalm, die je op enige afstand volgt richting de grens. In Nederland zoek je de kronkelende Swalm weer op, die later een groen lint door Swalmen vormt. Als je naar het station loopt, heb je er ruim 17 km op zitten.

Natuurlijk kun je er ook voor kiezen om er een tweedaagse wandeling van te maken door eerst dag 1  van de OV-stapper te lopen vanuit Herkenbosch, in Brüggen te overnachten en vervolgens langs de Swalm terug naar Nederland te wandelen, zoals hierboven beschreven.

Kronkelende Swalm bij Swalmen © Marleen Lekkerkerk

Bekijk Meinweg dag 2

Vanuit Roermond langs de Maas naar het noorden

Als je aan een rivier in Limburg denkt, dan denk je aan de Maas. Met het Maas-Niederrheinpad kun je de rivier volgen vanaf Maasbracht ten zuiden van Roermond, tot Nijmegen, met verschillende bijbehorende lussen. Het pad is geel-rood gemarkeerd. Etappe 18 begint in de binnenstad van Roermond bij het station. Na het bedrijventerrein sta je meteen al in de uiterwaarden bij de rivier. Je loopt dan om de Asseltse Plassen heen, die ontstaan zijn door grindwinning en nu deel uitmaken van het Maasplassengebied. Asselt is een klein dorpje bij de Maas met een hoger gelegen kerkje. Even verderop kom je in het Swalmdal, want de Swalm mondt hier uit in de Maas. Je hebt even zicht op een dode arm van de Maas en dan kom je bij de Rijkelse Bemden, een mooi stukje riviernatuur met hagen, plassen en moerassen. Je kunt er vrij struinen en er is een vogelkijkplaats (maar honden niet toegestaan). Dan is het nog een klein stukje naar Beesel. Volg een klein stukje van etappe 19 naar de Markt en de bushalte. De etappe wordt dan bijna 20 km. Een kortere wandeling van 12 km in deze omgeving is het Rondje Beesel Rijkel Kessel, waar twee veerponten in opgenomen zijn.

Uiterwaarden langs de Maas © Wandelnet

Bekijk Maas-Niederrheinpad etappe 18

Lees meer over

Blijf op de hoogte!

Eens per maand stuurt Wandelnet de nieuwsbrief uit. Daarin vind je leuke wandelroutes, nieuws en actualiteiten over wandelen. Schrijf je in en ontvang de nieuwsbrief maandelijks!

Inschrijven

Help jij mee?

Wandelpaden zijn kwetsbaar. Dat merk je vaak niet als je een mooie wandelroute loopt, maar door spoor, wegen en bebouwing kunnen wandelroutes zomaar verdwijnen of saai en onaantrekkelijk worden. Help je mee om wandelroutes te beschermen en te onderhouden?