Verkiezingen 2025: meer aandacht voor wandelen
De Rijksoverheid kan veel betekenen voor wandelaars. Regeringsbeslissingen over de verdeling van geld, wetgeving en en zorgen dat beloften stand houden, hebben invloed op het geluk van lopers.

Drukte bij het stembureau © Nancy Beijersbergen / Shutterstock.com
Lopen cruciaal voor gezondheid
Een nationale keuze is bijvoorbeeld om te investeren in woonwijken waar alles goed en veilig lopend bereikbaar is. Of een landelijke regeling maken voor boerenlandpaden die burgers en buitenlui verbinden.
Omdat bijna iedereen loopt, wat cruciaal is voor gezondheid, steekt dit onderwerp uit boven partijpolitieke belangen. En dus verwacht je eigenlijk dat verkiezingsprogramma`s hier aandacht aan besteden. Allemaal op hun eigen manier natuurlijk. Maar helaas hebben niet alle partijen dat al ontdekt.
Sommige partijen zijn wel uitgesproken. Kijk maar naar de video’s met kandidaat Kamerleden. “Als je ruimte maakt voor voetgangers, maak je ruimte voor mensen”, zegt bijvoorbeeld Mpanzu Bamenga (D66). Of: “Wandelen is veel meer dan jezelf verplaatsen, het gaat ook over leefbaarheid, duurzaamheid en gezondheid”, zegt Hanneke Steen (CDA).
Cas van Hardeveld, medewerker Public Affairs bij Wandelnet: “Opvallend is de toegenomen aandacht voor wandelen in de verkiezingsprogramma`s van meer partijen vergeleken met vorige verkiezingen. Toch blijven veel voorstellen nog vaag en zou praktische uitwerking veel verder kunnen. Lopen en wandelen vormen de basis voor een gezond, leefbaar en bereikbaar Nederland, want elke verplaatsing begint te voet.”
Ierland: coalitie van uiteenlopende partijen kiest voor lopen
In landen waar heel uiteenlopende partijen elkaar in een coalitie vinden, geven regeringen soms wel volop prioriteit aan lopen. Een voorbeeld vind ik Ierland, waar ik een paar jaar geleden ben geweest. De Ierse regering gaf sinds 2020 jarenlang elke dag een bedrag van 1 miljoen euro uit aan actieve mobiliteitsvormen, in de eerste plaats lopen. Denk dan aan subsidies voor wandelpaden, initiatieven voor wandelgroepen en de grote, langjarige campagne ‘Get Ireland Walking’.
Hoe kwam dat? Nadat cijfers aantoonden hoe weinig Ierse jongeren voldoende bewegen, steeg de bewustwording over de ernst van de situatie tot op grote hoogte. Organisaties die dichter bij burgers staan dan overheidsinstanties, kregen ruime middelen om activiteiten uit te breiden. Wat voor regering deed dit? Een coalitie van conservatief-liberalen, christendemocraten plus groenen. Een soort Ierse versie dus van Voetgangers Voor Democratie, Christen Democratisch Aanlooppunt en Groen Lopen/Partij Van De Aandacht-voor-wandelaars.
Woningen altijd in loopvriendelijke wijken zetten
In Nederland staat woningbouw nu hoog op de agenda in de politiek. Het moet daarbij niet alleen om aantallen gaan. Zorg ook voor groene, beweegvriendelijke woonwijken, met goede wandelverbindingen de stad of het dorp uit en het buitengebied in. Garandeer comfortabel en veilig kunnen lopen vanaf elke voordeur. Zou elke nieuwe regering, van welke samenstelling dan ook, deze maatregel niet zo kunnen opnemen in haar programma?